Pratik Yemek Tarifleri

En Güzel, En Pratik ve Uygulanması En Kolay Resimli Videolu Türk Yemek Tarifleri

Cilt Bakımı

20, 30, 40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı
Uz. Dr. Leyla Üstün
CİLDİNİZİ hırpalayan pek çok etken var. Sizin üzerinize düşen tek şeyse, güzelliğinizi korumaya çalışmak. Uykusuzluk, hava kirliliği ve stresin cildinize etkileri karşısında, doğru ve sürekli bir cilt bakımı uygulamıyorsanız, cildinizin nemini yitirmesi, kuruması, kırışması ve zamanından önce yaşlanması kaçınılmaz. Bu nedenle 20 yaşından itibaren, cilt bakımına başlamak gerekiyor. Tabii bu bakımın yaş ilerledikçe farklılaşması da şart. Günümüzün modern kadını, artık yüzüne sürdüğü, hatta değdirdiği her ürün konusunda son derece seçici davranmak zorunda.

20’Lİ YAŞLARDA CİLT BAKIMI
     Bu yaşlarda cilt güçlü, pürüzsüz ve gergindir. Ama özellikle alın ile burnun ve ağzın yan taraflarında sivilce topluluklarına rastlanır. Genç cildin tek sorunu da budur: Sebum salgıları ve hormonlar henüz düzene girmemiştir. Ölü hücreler ayda 1 kez, yerlerini yenilerine bırakmak üzere, dökülür. Dokular sağlamdır, Vücut tarafından yıkılan kolajen, kolaylıkla tekrar üretilir. Temizlik ve nemlendirme anahtar kelimelerdir. Özellikle sivilce ve siyah noktaların fazla olduğu durumlarda, doğru sabunu kullanmaya özen gösterilmelidir. En sık yapılan hata, cildin yağını fazlasıyla alan bir ürün seçmektir: Böyle bir durumda, sivilceler azalmak yerine artar. Çünkü, cilt yüzeyindeki nem ve yağ tabakası hızla yok olur. Kullanılan kremler, gözeneklerin fazla tıkanmasını önlemek için, hafif olmalıdır. Ayrıca, genç ciltte leke oluşmasına fırsat vermemek için, parfüm içermemelidir.
     
     30’LU YAŞLARDA CİLT BAKIMI
     Otuzlu yaşlarda birkaç küçük sorun baş gösterir: Göz çevresi, alın ve ağzın kenarlarında, özellikle ışıkta belli olan, ilk kırışıklıklar ortaya çıkar. Yaşlı hücreler, dökülme yeteneklerini kaybeder ve üst derinin kalınlaşmasına neden olurlar. İşte bu yüzden, cilt yüzeyi artık eskisi kadar pürüzsüz değildir. Işık eskisi gibi güzel yansımadığından, cilt yüzeyinde gölge oyunları oluşur. Cilt kıvrımları arasına sızan makyaj malzemeleri de, alerjik reaksiyonlara neden olmaya başlarlar. Esnek lifler ve kolajen eskisi kadar fazla üretilmez. Cildin devamlı hareket halinde olduğu bölgelerde ilk belirgin izler oluşur. Yeterince güçlü olmayan bir cilt, güneş ışınlarından fazlasıyla zarar görür. Bu yaşlarda cilt, ilk zayıflık belirtilerini göstermeye başladığından, zararlı UV ışınları, cildin orta tabakasına kolaylıkla geçebilir. Bunu önlemek için ne mi yapmalı? Ağızdan A, F ve E vitaminleri ile mineral preparatları alınabilir. Dışarıdan yapılacak uygulamalara gelince: Sabahları koruma filtresi içeren kremler, akşamları ise cildi nemlendirip onaran meyve asitlerinden faydalanılabilir. Bu yaşa dek normal ya da karma olan bir cilt, birden kuruyabilir. Hemen uygulamaya geçmeniz gereken strateji, hassas ciltler için hazırlanmış, bileşiminde rahatlatıcı ve dengeleyici maddeler bulunan, özel ürünler kullanmaktır. Özel temizliğin dışında, nemlendirici bir kremle masaj yapılmalıdır.
     
     40’LIYAŞLARDA CİLT BAKIMI
     40’ını geçip de 35’inde gösteren kadınlar vardır. Yalnızca şans ya da kalıtım mı? Elbette değil. Cildin yaşlanmasını geciktirmek için yapılabilecek pek çok şey var. Bu yaşlardaki cildin kolajen üretimi giderek azalır. Üst katman hala gücünü korusa da, iç kısımda bulunup, onu destekleyen esnek lifler biraz zayıf düşer. Bu durum, dıştan bakıldığında, yanaklarda ya da çenenin altında çöküntüler şeklinde görülebilir. Bazen de, cilt mat ya da solgun bir görünüm alır. Bunun nedeni, hücre değişiminin yavaşlamasıdır. 40 yaşına gelindiğinde, tıpkı vücutta olduğu gibi, yüzdeki kaslarda da çökmeler görülür. Bu yüzden, her gün ayna önünde yapılacak 5 dakikalık bir yüz jimnastiği de mükemmel sonuç verir. Garip olduğu kadar etkili bir diğer egzersiz de, çubuk şeklinde bir sakızı dişlerin arasına yerleştirip, bu şekilde çiğnemeye çalışmaktır. Bir diğer kurnazlık da, yüzün bir yanı üzerinde uyumaktan kaçınmaktır: Aksi halde, yüzde kolaylıkla kırışıklık oluşabilir. Son olarak, ağızdan alınacak, vitamin ve mineral takviyesine önem vermenizi hatırlatalım.
     
     NEMLENDİRİCİNİZİ YAŞINIZA GÖRE SEÇİN
     Nem kaybına uğrayan cilt iki sorunla karşı karşıya kalır: Cildin en üst yüzeyi olan epidermdeki su molekülleri, buharlaşmaya karşısında, koruyucu bariyer görevini yerine getiremez hale gelir. Bitki özlü nemlendiriciler, cildin zayıflayan nem tutma kapasitesini artırır. Dış etkenlere bağlı olarak günlük nem ihtiyacı giderilmemiş olan epidermin bu gereksinimi böylece karşılanır. Amerika’da yapılan araştırmalar, 35 yaş üzerinde olup, nemlendirici krem kullananların kırışıklık şikayetlerinin, kullanmayanlara kıyasla, yüzde 50 azaldığını gösteriyor.
     20 – 30 yaş: Bu yaş grubunda, normal veya yağlı cilt yapısına sahip olanlarda da cilt kuruluğu görülebilir. Nem eksikliğini giderecek nitelikteki kremler, cilde nüfuz ederek koruma sağlar. Ayrıca, cildin su dengesini düzelterek cildi canlandırır. Nemlendirici kremlerde bulunan bitkisel konsantrasyon, hücreler tarafından emilir. Bu da cildin en üst yüzeyi olan epiderme esneklik ve rahatlama kazandırır.
     30 – 40 yaş: 25 yaşından sonra cildin doğal nemlendirici mekanizması yavaşlamaya başlar. Donuk, nemsiz, elastikiyetten yoksun bir cilt için kullanılacak nemlendirici kremin yumuşatıcı etkisinin yoğun olması gereklidir. Bitkisel lipozomlarla takviye edilmiş nemlendiriciler, 30 yaş ve üzeri ciltleri için idealdir. Bitkisel özlü nemlendiriciler cildin su deposunu uzun süre optimal düzeyde tutarak nemlilik sağlar.
     40 – 50 yaş: Giderek daha da kuruyan ve doğal nemini kaybeden cildin, derinlemesine nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Limon, salatalık ve çiçek özlü kremler, cilt hücrelerine nüfuz ettiklerinde en az 8 saat boyunca nemlilik ve esneklik sağlarlar. Bu tür kremlerin kullanılması, cildin nem kazanma sürecini hızlandırır.
     50 yaş ve üstü: Yaşın ilerlemesiyle birlikte, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar ve hava kirliliği cilt üzerinde daha belirgin bir etki göstermeye başlar. Bu yaş grubu tarafından kullanılacak nemlendiricilerin, cildi nemlendirmenin yanısıra, onarıcı ve kırışık giderici özelliklerinin de bulunması gereklidir.
     
     Sorunlar ve çözümleri
     Hava kirliliği, soğuk ve stres
     Hemen hemen herkes, yüz bakım ürünlerinin her açıdan doğal olması gerektiğine inanıyor. Belki de bu inanç herkesin gönlünde uyanan çevre korumacılığının bir uzantısı. Çünkü nehirlerin, göllerin, ormanların ve özellikle de soluduğumuz havanın düşmanı olan kirlilik, cilt sağlığımızı da tehdit ediyor. Yapılan pek çok araştırma stres, düzensiz yaşam, sigara dumanı ve çok kuru havaların cildin korunma mekanizmasını öldürdüğünü gösteriyor. Cildin yapı taşlarını yok eden her türlü kirlilik, cildin kırışıp sarkmasına neden oluyor.
     
     Kuproz
     Açık renk ve hassas cilde sahip olanlar, sık sık, yanaklar, alın, burun ve elmacık kemikleri üzerindeki kızarıklıklardan yakınırlar: Kılcal damarların genişlemesi, aşırı miktarda kanın geçişine neden olur. Yarım saat kadar sonra kaybolacak olan kızarıklık ortaya çıkar. Bu genişleme kalıcı olduğu zaman, kuprozdan söz edilir. Bu durum, kılcal damarlarda kontrol altına alınması gereken bir hassasiyet olduğu anlamına gelir.
     1 – Işık ve sıcaklık kaynaklarına, dolayısıyla UV ve kızılötesi ışınlara uzun süre ve direkt olarak maruz kalmayın; kesinlikle alkol ve sigara kullanmayın; yüz temizliği sırasında, çok sıcak su ya da buhar banyosundan kaçının; temizleme sütü yanında, ebegümeci ve papatya gibi ağrı dindirici bitki özlerine dayanan alkolsüz tonik kullanılması uygun olur; UV korumalı kremler ya da çinko oksit bazlı özel koruyucular kullanın.
     2 – Eğer sivilce oluşumuna eğilimli bir cildiniz varsa, her sabah, 4 – 5 dakika süresince demlenmeye bıraktığınız yabani çilek çayını için. Papatya, lavanta, ebegümeci, anason çayları da kan dolaşımını kolaylaştırmak ve heyecana dayalı gerilimden kurtulmakta faydalı olabilir.
     3 – Makyajın, sivilceli deriyi daha kötü hale getireceği kanısı yanlıştır. Aksine, makyaj cildi dış etkenlerden koruyan bir kalkan işlevi görür.
     
     Kozmetik alerjisi
     Kozmetikler kolay kolay alerji yapmaz. Ama, normalde zararsız olduğu halde, sizin cildinizin hassasiyet gösterdiği bir madde (renklendirici, koku verici, koruyucu katkı maddeleri) içeriyor olabilirler. Dermatolojik olarak test edilmiş de olsa, hiçbir kozmetik malzeme bu riski tamamen önleyemez. Ürünlerin üzerindeki “hipoalerjenik” ibaresi, alerji riskinin en aza indirildiğini gösterir. Herhangi bir ürüne körükörüne güvenmemek en geçerli kuraldır. Özellikle, cildi hassas olanlar, yalnızca kozmetik seçerken değil, satın aldıklarını saklarken de özen göstermelidirler.
     1 – Kutu ve tüpleri sıkıca kapattığınızdan emin olun.
     2 – Kozmetiklerinizi aşırı sıcaklık farklarından koruyun.
     3 – Kremlere direkt temastan kaçının. Elleriniz yerine minik bir spatula kullanın.
     4 – Ürünlerin alerji riski çok yüksek bir bölge olan göz çevresine değmemesine özen gösterin.
     5 – Deride uçuk varsa, kozmetik ve makyaj malzemesi kullanmayın. Durum tamamen normale dönmeden bunları tekrar sürmeyin.
     6 – Alerjik tepkiden “sorumlu” kozmetiği saptamak için, ilgili bölgede kullandığınız tüm kozmetikleri, günde bir tane olmak üzere, deneyin. Böylece, cildiniz için zararlı kozmetiği belirleyip bunu kullanmaktan kaçınabilirsiniz.
     7 – İlk kez kullandığınız bir ürün cildinizin tepki vermesine neden olabilir.
     8 – Cildinize sürmüş olduğunuz parfüm veya parfümlü kremler, güneş banyosu sonrasında, ışık hassasiyetine neden olabilir.

Cildinizi limonla güzelleştirin  
   
  
Limon, güzelliğine düşkün olan kadınların özellikle tüketmesi gereken sebzeler arasında yer almalı. Cildiniz için canlandırıcı bir etki yapan limonu ayrıca peeling, temizleme losyonu ve yüz maskesi yapımında da kullanabilirsiniz.

CİLDİNİZ İÇİN SERİNLETİCİ VE CANLANDIRICI BİR ETKİ YAPAR
Altı adet limonu, kabukları ile birlikte halka şeklinde dilimleyin. Derin bir kaba soğuk su doldurun ve içine dilimlediğiniz limonları atın. Limonların kabukları yumuşayana kadar en az bir-iki saat bekletin. Süre tamamlandıktan sonra limonları elinizle sıkın ve banyo suyunun içine limonları ve hazırlanan suyu ilave edin. Eğer limonların suda bekletilme süresi sizin için çok uzun ise, o zaman limonların suyunu sıkın ve limonlarla birlikte banyo suyuna katın. Hazırladığınız limon banyosunun içinde 20 dakika kalmanız yeterli olacaktır. Bu özel banyo için kan dolaşımınızı hızlandırırken, iç açıcı limon kokusu da güne dinamik başlamanıza yardımcı olacaktır.

CİLT İÇİN LİMON PEELİNGİ
Limonun içerdiği asitler cilde aynı zamanda peeling görevi yapabilir. Dirsek, diz ve tabanlarda oluşan sert derileri size şimdi verecek olduğumuz limon reçetesi ile yumuşatarak, pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı limon suyu ile iki çorba kaşığı balı kısık ateşte hafifçe ısıtın. Ocaktan alındıktan sonra bir süre soğumasını bekleyin. Hazırlanan karışım soğuduktan sonra kuruyan ve çatlayan cildin üstüne sürün. 20 dakika beklettikten sonra peeling yaptığınız bölgeyi su ile temizleyin. Son olarak temizlediğiniz bu bölgeyi limon kabuklarıyla ovalıyın. Bu işlem sonunda derinizin taze görünüşü sizi bile şaşırtacaktır.

LİMONLU YÜZ TEMİZLE LOSYONU
Limon yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir. Çünkü limonun sıkılaştırıcı bir etkisi vardır. Tarifini verdiğimiz yüz losyonu, yüzdeki siyah nokta ve sivilcelere karşı en ideal losyondur. Bunun için 30 ml. limon suyunu 30 gr. bal ve 200 ml. damıtılmış suyla karıştırın ve bu karışımı bir cam şişesinin içine koyun. Hazırladığınız bu losyonu sabahları ve akşamları, bir pamuğa damlatarak yüzünüze sürün. Böylece hem temiz hem de canlı bir cilde sahip olacaksınız.
Ancak yüzünüze bu karışı sürdükten sonra en az iki saat güneşe çıkmamaya dikkat edin. Aksi halde yüzünüzde lekeler oluşur.

LİMONLA DEĞİŞİK YÜZ MASKELERİ
Az yağlı yoğurda 5 damla limon suyu katın. Yüzünüzü temizledikten sonra bu maskeyi sürün ve 15 dakika bekleyip yıkayın.
Avokado”nun yarısını püre haline getirin, içine bir çay kaşığı limon suyu katın ve bir yumurta akını iyice çırptıktan sonra ekleyin. Cildiniz kuru ise birkaç damla badem yağı da koyun. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra su ile temizleyin.
100 gr. yulaf ezmesi, 1 limon suyu ve bir yumurta akını karıştırdıktan sonra ortaya çıkan karışımı, maske halinde yüzünüze yayın. 10 dakika bekleyin. Bu maske cildinizi gerginleştirecektir.

ntvmsnbc 

Cildine ballı maske… 
Güzelliğinin en önemli anahtarı dişleri olan Catherine, bunu çileğe borçlu. Ezilmiş çileklerle dişlerini haftada bir ovan Jones, bu sayede dişlerini beyazlatıyor. Çileği sütle karıştırıp bu maskeyi cildine süren ve kurur kurumaz çıkartan Catherine Jones, bu sayede kırışıklıklarını azaltıyor, cildini sıkılaştırıyor. Seksi yıldız, saçlarına Hint yağı sürerek onları canlı ve parlak tutuyor. 1 fincan balla yarım fincan tuzu karıştıran güzel yıldız, bu karışımı haftada bir yüzüne sürerek, hem peeling yapıyor hem de cildini canlı tutuyor. Fesleğeni yemeklerinde de kullanan Catherine, fesleğeni badem yağında birkaç gün bekleterek bir losyon elde ediyor. Bu losyonla yüzüne ve boynuna masaj yapan Jones, cildinin lekelenmesini ve sivilceyi önlüyor.

Cildin Temizlenişi, Beslenmesi & Güzellik Önerileri Tamamen Doğal

Yüzü süt ile temizlersek birleşimindeki magnezyum ciltteki fazla yağı nötralize gücüne sahiptir.

Cilt temizliğinde 2 bardak kaynayan suya 1 demet maydanoz saplarıyla atılır. 5 dakika kaynatılır. Suyu bir kaba süzülüp 20 dakika demlendirilir. Lapası ılınınca yüze sürülür 20-25 dakika bekletilir suyu ile silinir. 15-20 gün her gün yapılır.

4 bardak suya 1 çorba kaşığı ufalanmış hercai menekşe konur. 15 dakika kaynatılıp süzülür.Suyuna 1 çorba kaşığı süzme bal ilave edilir.bir Günde ara ara 6 çorba kaşığı içilir.

Yüzdeki siyah noktalar için 3 kaşık bal, 2 kaşık yoğurt ve yulaf unu ile karıştırıp yüzünüze sürün (yüzünüze peeling görevi ve tahriş önleyici etkisi vardır)

1 adet muz soyulup ezildikten sonra yüze sürülür. 15 dakika beklenir yağsız çiğ süte batırılmış pamukla temizlenir.(Yıkanmaz. Yatarken sürün.)

1 orta boy salatalık kabuğu ile mikserden geçirin. Tülbentten süzün. Yarım limonun suyu, 1 çorba kaşığı bademyağı, 2 su bardağı havuç suyu eklenerek iyice çalkalanır. Bu sıvı ile pamuk batırılır cilt temizlenir. Kullanılmadan evvel iyice çalkalayın. Buzdolabında tutun.(taze yapıp kullanın)

2 orta boy havuç suyuna, 1 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı ayçiçek yağı (veya hakiki tereyağ) karıştırarak. Cilt bu sıvıyla ovuşturun. 15-20 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.

1 kahve fincanı limon suyu ile 2 çorba kaşığı çırpılmış kaymak yüzün her tarafına sürülür. Yarım saat beklenir. Ilık su ile yıkanır. Yumuşak bir havlu ile kurulanır.

Salatalığı soyun kabuklarını yüzünüze yapıştırın 10-15 dakika bekletin Gül suyu ile yıkayın.

Salatalığı rendeleyin. Cildinize sürün. (nereye istiyorsanız yüz boyun sırt vs) sıcak suya batırılmış havluyu salatalığın üzerine koyun 20 dakika bekletin. Havlu ile silip durulamayın. Cildin yeterince nemlenmesini sağlar.

Çiller için 10 çorba kaşığı üzüm sirkesi ile 1 çorba kaşığı turp sirkesi karıştırılır. 2 gün bekletilir. Yatmadan önce sürülür, sabahleyin borakslı sabun ile yıkanır.

1 çiğ yumurtanın akı yüze sürülür. 15 dakika beklenir. Ilık limon suyu ile silinir. Yumurtanın akı kururken sertleşip büzüşür,ince kırışıkları düzeltir. Yüzde yara çizik varsa yumurta akında bulunan salmonelle bakterisi enfeksiyonlara yol açabilir.

Çiğ yumurtanın sarısı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, yarım kahve fincan limon suyu konur. İyice karıştırılıp yüze sürülür ve 30 dakika bekletilir. Yağsız ılık süte batırılmış pamukla silinir.

 Cildinizi temizleyin. Uygun temizleyiciniz yoksa evde hazırlayacağınız kolay bir karışım işinizi görecektir. Yulaf ezmesini toz pudra kıvamına gelene kadar dövdükten sonra ılık suyla karıştırarak ovalayın. Karışımı yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin. 5-10 dakika tutun Ilık bir bezle yüzünüzü sildikten sonra soğuk suyla durulayın.

Dudak çatlamasında dudaklara her gece ceviz yağı sürülür. Üzüm, elma, erik, kayısı, mercimek, ıspanak pancar tüketilir.

Fincan başına kaynatılmış suya 3 tutam karahindiba (Latince adı: taraxacum) bitkisini yapraklarını atın. 1-2 dakika kaynatın. 5-10 demlendirin. 1 bardak çiğ yağsız sütun içine dökün. 20-30 günlük kürler yapın.

El bakımı için limon, ceviz, patates tüketilir. Eller taze sıkılmış limonsuyu ile ovulur.

1 su bardağı süte 1 tane pırasanın beyaz kısımları ince ince doğranır. Kaynatılıp tülbentten süzülür. Gece yatarken pamukla yüze sürülür.

Cilt beyaz lekeler var ise baharlı tere tohumu yenir.

Cilt beyaz lekeler var ise 1 fincan için 2 tutam Sinameki kaynar suya atılır. 1-2 dakika kaynatılarak 5-10 dakika demlenir. Bal ile karıştırılarak içilir. Suyu cilde sürülür.

Yarım kilo üzümü sıkın. Yüze sürün. 10-15 dakika bekleyin. Ilık suya 1 çay kaşığı karbonat atıp karıştırın. Yüzünüzü bu suyla yıkayın kurulayın.

 Vücudun esnekliğini,ve parlaklığını frenküzümü suyu ile kür yaparak sağlayabilirsiniz.

Cildin esnekliğini ve parlaklığını sağlamak için anason, adaçayı, fesleğen, ıhlamur, ıhlamur kabuk altı katmanını hepsinden 2 tutam karıştırın. 1 bardak kaynar suya 2 çay kaşığı atın. 1-2 dakika kaynatın. 5-10 dakika demlendirin. Günde 1 fincan için.

Kan temizleyici niteliği olan bitkileri – misotu çiçekleri, fincan başına 2 tutam – öküzgözü, fincan başına 2 tutam – yulaf taneleri, fincan başına 5 tutam – ısırgan otu yaprakları, fincan başına 3 tutam, – 1 bardak kaynar suya hangi bitkiyi içmek isterseniz söylendiği ölçüde atın. 1-2 dakika kaynatın. 5-10 dakika demlendirin. Günde 1 fincan için 20-30 günlük kür yapın.

Şeftaliyi ezip suyunu sıkın. Yüze sürün 5-10 dakika bekleyin. Gül suyuna batırılmış pamukla temizleyin.

Yufka gibi açılmış lahana yaprağı kaynar suya batırılır. 2-3 dakika bekletilir ılınınca yüze konur. 10 dakika bekletilip alınır. 5 dakika ara ile 3 kere tekrarlanır. Haftada 1 kere.

Cilt temizliği için 2 bardak yağmur suyuna, 10 damla gliserin karıştırın. Bu karışımla yüzü yıkayıp kurulayın.

Cilt temizliği için cildiniz türüne göre faydalı sabunu suda köpürtün. Tıraş fırçası ile yüz sabun köpüğüne batırılarak yüzde daireler çizilerek temizlenir.

1 kahve fincanı limonsuyu, 1/2 kahve fincanı limon kolonyası ve 1 kahve fincan gliserin karıştırılır şişeye konur. Yatmadan önce suya batırılan pamukla yüz silinir ve temizliği yapılır.

1 su bardağı kaynatılmış süt, 1 bardak kavun suyu, 1 su bardağı damıtılmış su karıştırılır. Yatmadan evvel bu su ile yüz yıkanır. Yumuşak bir bez ile kurulanır.

1/4 fincan yulaf ezmesi yarım fincan suyun içinde 10 dakika bekletin. 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı zeytin yağı ekleyin. Karışımla masaj yapın 10-15 dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın. Krem sürün.

Boyun kırışıklarını önlemek için yastıksız yatmak, başı devamlı dik tutmak, gün içinde zaman zaman başı sağa, sola ve arkaya doğru çevirmek. 1 su bardağı saf alkole büyük bir ayvanın kabuklarını doğrayın. Serin bir yerde 15 gün bekletin. Süzün yüzdeki kırışıkları her akşam bu karışımla ovun

Kırışıklar her gün yayık ayranı ile yıkandığında azalabilir. Yüz güzelleşir.

1 çay kaşığı şeker (veya bal veya glikoz), 2 çorba kaşığı sirke, 1 yumurta sarısı iyice karıştırdıktan sonra mikserle damla damla 40 cl ayçiçek yağı eklenerek krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Cam kaba konur buzdolabında saklanır. Her gün yüz veya cildimize pamukla dairesel hareketlerle iyice cilt temizlenir. 15-20 dakika bekletilir. Ilık su ile yıkanır.

 Ağız kenarları ve çene altında meydana gelen kırışıkları önlemek için aklınıza geldikçe (O) ve (İ) harflerini söyleyin.

 Cilt güzelliği için bol meyve ve sebze yemek, kabız olmamak ve maden suyu içmek çok faydalıdır.

Vücudumuz için küveti sıcak su ile doldururken içine torbaya papatya çiçeklerini koyun (hazır papatya poşeti de kullanabilirsiniz) Portakalı yuvarlak olarak doğrayın, her ikisini de küvete atın. 10-15 dakika bu suda oturun.

Cildin türüne göre bakımı

Kuru cildi yatmadan önce yağı alınmış süte batırılan pamukla ıslatılır. 15 dakika beklenir. Sonra ılık suya batırılmış pamukla silinir ve ince yumuşak bir bez ile kurulanır. Besleyici bitki suyu ile karıştırılmış badem yağı veya kremle masaj yapılır.

Kuru ciltleri canlandırmak için. Mayıs papatyası, Gül, Lavanta ve Ihlamur ve taze elma suyuyla bir tanesinin suyunu seçin her gün cildinizi yıkayın. Yıkanan deri canlanır.

Kuru, çatlamış ciltler için 1 fincan püre haline getirilmiş muz, şeftali, kavun, karpuz, böğürtlen, çilek karışımı, 2 yemek kaşığı krema, 2 tatlı kaşığı süzme peynir, 1 tatlı kaşığı esmer şeker, 1/2 tatlı kaşığı kuru ada çayı, 3-4 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ile karıştırın. Cilde sürün. 15-20 dakika tutun. Sütün içine bir kaç damla gül esansı ilave edin. Ilık süte batırılmış pamukla temizleyin.

Kuru ciltler için çırpılmış bir yumurta sarısını 1 çay kaşığı saf zeytinyağı ilave edin. 15-20 dakika cildiniz emsin. Sütün içine bir kaç damla gül esansı ilave edip ılık süte batırılmış pamukla ovun.

Kuru ciltler de yüze mayonez (kendi yaptığınız taze)sürün nemli sıcak bir havlu (veya ince bir bezi) üzerine örtün 30 dakika bekleyin. Gül suyu ile yıkayın.

Kuru ciltler için tatlı badem yağı, zeytinyağı, inek sütü ve taze krema cilde sürülmesi çok yararlıdır.

Kuru ciltler için 1 çay kaşığı hercaimenekşe (tentür olarak), 1/4 taze krema karıştırılır. Yüze masaj yapılır.

Kuru ciltler için, 1 litre kaynayan suya 10 tutam civanperçemi yaprak ve çiçekleri, 10 tutam nane yaprak, 10 tutam kırmızı gül yaprakları, atıp 1-2 dakika kaynatın. 12 saat tutun ılık olarak haftada 2 kere kompres yapın.

Kuru ciltler yüze kompres yaparken her gün 1 litre suya 2 tutam civanperçemi yaprak ve çiçekleri, 2 tutam nane yaprak,2 tutam kırmızı gül yaprakları atılır. 1-2 dakika kaynatılıp demlendirilir. 1 fincan içilir.

Kuru ciltler için 1 litre kaynamış suya 2 tutam ebegümeci çiçekleri, yabani kekik yaprak ve çiçekleri, 1 tutam kekik yaprak ve çiçekleri, biberiye, fesleğen yaprakları, 2 tutam melis, sitronel (limon gibi kokan bitki) atın. 1-2 dakika kaynatın. 5-10 dakika demlendirin çay olarak için. Günde 2 kez 1 fincan.

Karma cildiniz varsa 10 tutam ebegümeci çiçeğini, 5 tutam nane yaprağı, 5 tutam biberiye yaprak ve çiçekleri, 10 tutam mine çiçeği yaprak ve çiçek dıştan kullanmak için 12 saat 1 litre kaynar suya konur. Ilık lapasıyla kompres yapılır.

 Karma cilt için 2 tutam ebegümeci çiçek ,1 tutam nane yaprak, 2 tutam adaçayı yaprak ve çiçekleri, 1 tutam kekik çiçek, 2 tutam mine çiçeği yaprak ve çiçek 1 litre kaynar suya atılır. 1-2 dakika kaynatılıp 5-10 dakika demlendirilir. Günde 1 fincan içilir.

Yağlı ciltler için kere geniş bir kaba su konur. İçine 5-6 tane papatya çiçeği ufalanır. 5 dakika beklenir süzün Ilınınca içinde havluyu ıslatıp sıkın cildinize yüze kompres yapın. 5-10 dakika ara ara batırılıp sürün sonra gül suyuna batırılmış bez ile silin. Haftada iki kere yağlı ciltlerin bu şekilde temizlenmesi gerekir. Alkol veya kolonya kullanmayın cildinizin çabuk buruşmasına sebep olursunuz.

Yağlı ciltler için 1 kahve kaşığı latin çiçeği (tentür), 1/2 lavanta(esans), 1/4 taze krema karıştırın. Bakım kremi olarak kullanın.

Yağlı ciltler cildinizi temizlemek için doğal sabun ve sıcak su kullanın. Yarı yarıya çilek ve süt karışımıyla makyajını silin.

Yağlı Cildi korumak için akdiken, dulavratotu, atkuyruğu ve kuşburnu – hepsinden bir tutam karıştırın. Kaynar suya atıp demlendirin. Cilt temizliğinde kullanabilirsiniz.

Yağlı cildi korumak için nemlendirici süt olarak kullanın. 10 damla öküzgözü(tentür), 10 damla kılıç otu (Yağ), 10 damla ihlamur (tentür), 1/2 inek sütü – hepsini karıştırıp cildinize sürün.

Yağlı ciltler için 1 litre kaynar suya 10 tutam ebegümeci çiçeklerini atıp bir gece dinlendirin. Ertesi gün ılıtarak lapasını sıcak kompresler yapın. Cildinize 5 dakika tutun.

Yağlı ciltler için 1 adet pırasanın beyaz kısmı mikserde karıştırın çiğ suyunu çıkarın. 1 çay kaşığı bal ile karıştırın yüze sürün. Yarım saat bekleyin. Yağsız çiğ süte batırılmış pamukla temizleyin. Yağmur suyuna 10 damla gliserin karıştırın. Bu karışımla yüzü yıkayın kurulayın.

Maskeler

Kozmetik ürünleri arasından seçebileceğiniz pek çok bakım maskesi var. Cildinizi derinlemesine temizleyen, nemlendiren, cildinizin eksiklerini gideren bir tanesini seçip uygulayabilirsiniz. Dışarıda satılan ürünlerin yerine, evde kendi maskesini yapmak isterseniz önerilerimiz bu maskeleri hazırlamak için malzemeleri bir kase içinde karıştırın ve yüzünüze uygulayıp, on dakika bekletip duralayın. Daima taze yaparak kullanın.(Cildinizde kuruyan maskeyi çıkarmak için maskeyi kaldırmadan önce cildinizi nemlendirmek için ılık bir bezle cildinize yayın 2-3 dakika bekleyin hafifçe ovalarak silin.)

Balmumu maskesi: 10 gr balmumu bir kapta eritin. İçine 3 yemek kaşığı çiçek balı karıştırılır. Soğuduktan sonra göz çevresi ve ağız çevresi hariç yüze sürün 15-20 dakika bekletilir. Ilık su ile yıkanır.

Kakao Maskesi: (tüm ciltler için) 1/2 fincan kakao, 4 yemek kaşığı krema, 3 tatlı kaşığı süzme peynir, 1/4 fincan bal, 3-4 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, 3 tatlı kaşığı olgun avokado. Hepsini karıştırıp cilde sürün.

*Sebze Maskesi: (yağlı ciltler için) 1/4 soyulmuş çekirdekleri çıkartılmış domates püresi, 2 tatlı kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı aloe jel, 3-4 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı rendelenmiş salatalık, 2 rendelenmiş nane yaprağı karıştırın cilde sürün.

Banyolar

** Bir avuç Enginar yaprağı, bir avuç Kızılağaç yaprak ve çiçeği, bir avuç Dulavratotu yaprağı, birkaç yarı taze Kırlangıçotu yaprağı, bir avuç Hindibağ kökü ile yarım avuç Katırtırnağı çiçeği, yarım avuç Lavanta çiçeği ve bir avuç Isırganotu yaprağı, 2 litre kaynar suya atın. 1-2 kaynatıp demlendirin. Küvetin içindeki suya döküp 10-15 dakika durun veya el veya ayak banyosu yapın.

**Cildinize istediğiniz meyvenin suyunu sürüp 1-2 dakika bekleyin. (bal ve badem yağı da ekleyebilirsiniz) Cildinizi ovun. 5-10 dakika bekleyin. Küvete kaynatılmış su koyun. İçine bir bez torbanın içine 1/2 kg kepek koyarak banyo suyuna atın. 8 tane arpayı 1,5 bardak su ile kaynatın. Banyo suyuna dökün. İçinde 15-30 dakika oturun. Banyodan sonra gül sirkesiyle friksiyon yapın.

**Bitkilerin sirkeleri:
Gül sirkesi
: Bir litre beyaz sirke içine 10 avuç kırmızı gül taç yapraklarını 1 hafta emiştirin.

Aynı ölçüyü kullanarak cilde iyi gelen lavanta çiçekleri, yabani portakal, nane, yaprakları veya mine çiçeklerinden de hazırlayabilirsiniz.

**Cildinizin gevşediğini sıkılığını kaybettiğini hissederseniz her birinden 2 tutam ebegümeci, soluk pembe gül yaprakları ve aynı safa çiçeği karıştırın. 1/2 litre 70 derecelik saf alkol içinde 12 saat dinlendirin. 2 tutam nane yaprağı, 1 tutam biberiye yaprak ve çiçek, 2 tutam adaçayı yaprak ve çiçek, 1 tutam kekik yaprak ve çiçeği karıştırın. Bir litre kaynayan suya atıp 1-2 kaynatıp demlendirin. Küvetteki banyo suyunuza dökün. 10-15 dakika durun çıkınca 12 saat dinlendirdiğiniz Ebegümeci suyu ile cilde friksiyon yapın.

**Cildiniz kızarıyorsa: (hava değişiminde veya en ufak bir aksilikte) yüzleri kızaran kişilerde bu durum hazım ve kan dolaşımı sisteminin bozukluğu sonucunda ortaya çıkar. Yüzünüzü süt ile yıkayın, buğday tanesi kaynatarak kür yapın. Sonra 1 büyük kereviz, ve bayırturpunu pişirin süzgeçten geçirin. Ilık lapa olarak yüze sürün, banyo suyunda da kullanabilirsiniz.

**Kan tıkanıklığını gidermek için 7 tutam kekik yaprak ve çiçekleri, 10 tutam ıhlamur kabuk altı karıştırın. 1 litre kaynar suda pişirip lapa yapın 12 saat dinlendirin. Haftada iki kez sürün 20-25 dakika bekletin.

**2 tutam nane yaprak, 2 tutam ıhlamur kabuk altı 1 litre kaynatılmış suda 1-2 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlendirilir. Günde 1 kere 1 fincan içilir.

**Vücudumuz için Küveti sıcak su ile doldururken içine torbaya papatya çiçeklerini koyun (hazır papatya poşeti de kullanabilirsiniz.) Portakalı yuvarlak olarak doğrayın her ikisini de küvete atın. 10-15 dakika bu suda oturun.

**Cilt tahrişlerinde bir fincan beyaz veya kırmızı şarabı banyo suyuna dökün bu cildin pH değerini, cildin asit tabakasını yeniden dengeleyecektir.

**Ölü deriyi atmak için Peeling Yerine Tuz ve sıvı yağ ağda kıvamına gelene kadar karıştırın. Süngerle bu karışımı vücudunuzu ovun.Kullanıcılar


Son Yazılar

    Son Yorumlar

      En Çok Yorumlar